Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w ONZ w Nowym Jorku [FILM]

Wypowiedź Prezydenta RP Andrzeja Dudy dla przedstawicieli mediów

Witam Państwa bardzo serdecznie w Nowym Jorku, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, w bardzo radosnym – przede wszystkim dla Polski, ale także i dla mnie osobiście momencie, w którym oficjalnie otworzyliśmy polską obecność dwuletnią w RB ONZ,


w ramach niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa. Miejsce to zajmujemy w wyniku bardzo wtedy dla nas szczęśliwego i pokazującego pozycję naszego kraju na arenie międzynarodowej głosowania. Przypomnę, że wynik 190 głosów poparcia dla polskiej kandydatury do RB był wynikiem najlepszym i rzadko notowanym. Jeszcze raz wyraziłem wdzięczność za poparcie, jakie wtedy uzyskaliśmy – mam nadzieję, że tego zaufania, które nam dano nie zawiedziemy pracując w RB ONZ.

Będziemy mieli także swój ważny moment, polskie przewodnictwo, polską prezydencję – to będzie w maju tego roku – to będzie dla mnie także sposobność do kolejnej wizyty tutaj, do uczestniczenia w obradach. Rada Bezpieczeństwa zajmuje się w tej chwili tematami niezwykle ważnymi – mówiliśmy dzisiaj o nieproliferacji broni masowego rażenia, przede wszystkim broni nuklearnej, o tym jak jest to ważne dla świata, żeby w miarę możliwości ograniczać obecność broni nuklearnej.

Nie jest tajemnicą, że te problemy cały czas wracają, to problem Iranu, to przede wszystkim dzisiaj problem, jaki występuje z Koreą Północną – to się pojawiało w zasadzie we wszystkich wystąpieniach, jakie dzisiaj słyszeliśmy, że ta sytuacja, która ma miejsce, ten swoisty nuklearny wyścig zbrojeń, jaki w tej chwili realizuje Korea Płn. jest czymś bardzo niebezpiecznym dla świata i wszyscy na to zwracają uwagę. Ale mówiliśmy także o innych miejscach zapalnych na świecie, miejscach, w których są problemy, mówiliśmy o problemie syryjskim, mówiliśmy o Iranie i o dotyczącym Iranu porozumieniu , mówiliśmy także o problemie okupacji części terytorium Ukrainy. To są te kwestie, które dzisiaj w najmocniejszym stopniu dotyczą sytuacji bezpieczeństwa na świecie, ale dla nikogo nie ma również wątpliwości, że dotyczą także i naszego bezpieczeństwa.

Dlatego  cieszę się, że przez dwa lata nasze państwo będzie mogło, przez obecność w RB ONZ, wpływać na to w jaki sposób będą te problemy przez społeczność międzynarodową rozwiązywane. Mam nadzieję, że nasza obecność i praca w RB ONZ będzie skuteczna. My w czasie naszej prezydencji, na pewno będziemy chcieli mówić o przestrzeganiu prawa międzynarodowego, o tym, że świat, tak jak powiedziałem w czasie swojego wystąpienia, na Zgromadzeniu Ogólnym, że trzeba dążyć do tego, żeby świat był zbudowany na sile prawa, a nie na prawie siły. Nawiązałem do tego w moim wystąpieniu, tutaj na forum Rady Bezpieczeństwa.

Szanowni Państwo!

Rada Bezpieczeństwa jest w tej chwili bardzo aktywna, włącza się w większość ważnych na świecie elementów dotyczących bezpieczeństwa, i ta obecność w RB stwarza także dla nas okazję, żeby prowadzić globalną politykę międzynarodową, aby Polska była w tej wielkiej światowej polityce jeszcze bardziej obecna – jest to dla nas okazja wyjątkowa, i zapewniam, że poczynając ode mnie – Prezydenta RP, poprzez wszystkie polskie władze, poprzez premiera, poprzez MSZ, wszyscy będziemy czynili jak najwięcej wysiłków, w tym kierunku, aby pozycję Polski na świecie poprzez Radę Bezpieczeństwa, poprzez naszą konstruktywną postawę i aktywną pracę – aby tę pozycję Polski w jak największym stopniu budować.

Fot. Jakub Szymczyk /KPRM
 

One thought on “Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w ONZ w Nowym Jorku [FILM]

  • 27 marca, 2019 at 10:37 pm
    Permalink

    Jestem dość sceptyczna minimalizmowi, ale podziwiam ludzi, którzy postępują według tej koncepcji

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *