Narodowe Święto Niepodległości! – Szef MON M. Błaszczak, Dowódcy Sił Zbrojnych RP złożyli wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa

W sobotę 11 listopada w Warszawie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy i najwyższych władz państwowych odbyły się centralne obchody Narodowego Święta Niepodległości. W uroczystościach uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

W południe, rozpoczęła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dowódcy wart wystawionych przez wszystkie Rodzajów Sił Zbrojnych oraz innych służb mundurowych, złożyli meldunki dowódcy uroczystości o gotowości do pełnienia warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
“Dla nas, Polaków, ten dzień 11 listopada jest dniem radości, jest dniem dumy, jest dniem chwały, jest dniem, w którym ze wzruszeniem wspominamy, że po 123 latach niebytu nasze państwo – Polska, odrodziło się. (…) Niepodległość jest cenna i kosztowna, nie jest dana mam raz na zawsze. Walczy się o nią także mądrym prowadzeniem spraw państwowych. Oznacza to umiejętność współdziałania dla Rzeczypospolitej”

  • podkreślił w przemówieniu okolicznościowym prezydent A. Duda.

Zmianę wart poprzedził narodowy apel pamięci o wszystkich rodakach walczących o niepodległość Polski. Apel zakończył się armatnim Salutem Narodowym i złożeniem kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele władz państwowych złożyli wieniec przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, jednego z ojców Niepodległej.

W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku przed pomnikiem marsz. Józefa Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości, podczas którego przywołano bohaterów walk o niepodległość Ojczyny. Delegacje władz państwowych i Sił Zbrojnych RP złożyły również wieńce przed pomnikami ojców Niepodległej: Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, a także Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *