Służby usuwają skutki orkanu „Fryderyka”

Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straż Pożarnej, wziął udział w odprawie w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczącej sytuacji w kraju po przejściu orkanu „Fryderyka”. Odprawa odbyła się z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Joachima Brudzińskiego.Odprawa miała charakter operacyjny i wykorzystano do jej przeprowadzenia narzędzie do wideokonferencji. Stosowne meldunki złożyli szefowie służb i wojewodowie. Wynika z nich, że sytuacja jest w pełni opanowana i ustabilizowana, a służby na bieżąco usuwają skutki obfitych opadów śniegu i silnego wiatru.
Gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, poinformował, że w związku z orkanem „Fryderyka” funkcjonariusze PSP i strażacy-ochotnicy interweniowali prawie 700 razy. Większość interwencji (prawie 450) była związana z silnym wiatrem. Strażacy wyjeżdżali głównie do wiatrołomów. W akcję na terenie całego kraju zaangażowanych było niemal 4 tys. strażaków i prawie 820 samochodów pożarniczych.
Uszkodzonych zostało 65 budynków, w tym 45 mieszkalnych i 20 gospodarczych. W Stroniu Śląskim w powiecie kłodzkim (województwo dolnośląskie) silny wiatr zerwał dach z wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Strażacy i policjanci ewakuowali 15 rodzin. Natomiast w Krośnie (województwo podkarpackie) uszkodzone zostało poszycie dachu pływalni.
W związku z orkanem „Fryderyka”, który wczoraj wieczorem i dziś w nocy przechodził nad Polską, najbardziej ucierpieli mieszkańcy województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i śląskiego. W żadnym z województw nie było ofiar śmiertelnych, dwie osoby zostały ranne – to pasażerowie autokarów, które zjechały z drogi i wpadły do rowu.

Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i minister Joachim Brudziński złożyli podziękowania dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej, druhów OSP, policjantów oraz służb wojewodów za zaangażowanie i skuteczne działania w udzielaniu pomocy poszkodowanym przez orkan.

Opracowanie: KG PSP na podstawie materiałów MSWiA
Zdjęcia: MSWiA
Wydział Prewencji Społecznej KG PSP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *