Agnieszka Holland na czele Europejskiej Akademii Filmowej

Polska reżyserka Agnieszka Holland została wybrana na stanowisko prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej. To pierwsza kobieta w historii tej międzynarodowej organizacji zrzeszającej ponad 3,8 tys. członków. Holland zastąpi pełniącego tę funkcję od 1996 roku niemieckiego reżysera Wima Wendersa.


Agnieszka Holland została wybrana w głosowaniu, w którym mogli brać udział wszyscy członkowie EFA. Wcześniej pełniła już ważną funkcję w Akademii – w latach 2014-19 była przewodniczącą jej zarządu. – Znajdujemy się w trudnym momencie. Będziemy potrzebować całego naszego doświadczenia i wyobraźni, by zachować twórczą siłę niezależnego kina i zaangażowanie naszej widowni. Wierzę, że EFA ma ważną rolę do odegrania, i cieszę się, że będę tego częścią – przekazała po ogłoszeniu wyniku głosowania Agnieszka Holland.

Europejska Akademia Filmowa – wtedy jeszcze jako Europejskie Towarzystwo Filmowe – została oficjalnie utworzona w 1989 roku przez szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Aktywnie uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcje filmową. Prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń wśród profesjonalistów. Organizowane przez nią seminaria, konferencje stanowią ważny głos w europejskiej debacie na temat filmu. Najbardziej prestiżowym i znanym wydarzeniem jest Europejska Nagroda Filmowa.

Dorobek reżyserki
Agnieszka Holland ma w swoim dorobku ponad 40 filmów i seriali. Obrazy „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności” były nominowane do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. O oscarową nominację będzie walczył też jej najnowszy czesko-słowacko-polsko-irlandzki film – „Szarlatan” (jako kandydat Czech), który jest współfinansowany przez PISF.

Za jego reżyserię Holland ma także szansę na Europejską Nagrodę Filmową. O statuetkę rywalizuje m.in. z Janem Komasą, który został wyróżniony za „Boże Ciało”. Tegoroczna ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 12 grudnia br.

Polski Instytut Sztuki Filmowej
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *