Jeździł ciężarówką na kategorii „B”

Skontrolowany przez kujawsko-pomorską Inspekcję Transportu Drogowego mężczyzna nie powinien wyjechać ciężarówką na drogę. Posiadał tylko prawo jazdy kategorii „B” i wykonywał transport nie rejestrując czasu pracy.

Bydgoscy inspektorzy byli zaskoczeni, gdy tuż po zatrzymaniu do kontroli ciągnika siodłowego z naczepą na krajowej „piątce” w powiecie żnińskim okazało się, że za kierowcą ciężarówki siedzi szef firmy transportowej, który miał wyłącznie prawa jazdy kategorii „B”

Ustalono, że mężczyzna wykonywał pracę kierowcy ciężarówki od dłuższego czasu i nie posiadał również wymaganej kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego oraz karty kierowcy do tachografu cyfrowego. Tym samym nie rejestrował swoich okresów aktywności. Inspektorzy, analizując zapisy tachografu, ujawnili wielokrotne i rażące przekroczenia maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy.

Kierowcy bez uprawnień do prowadzenia pojazdów ciężarowych i wymaganych kwalifikacji zawodowych wydano obligatoryjny zakaz dalszej jazd. Szofer został ukarany mandatami za naruszenia przepisów transportowych. Ponadto wobec przedsiębiorstwa i osoby zarządzającej transportem toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Patrol ITD przekazał zatrzymaną do kontroli ciężarówkę innemu kierowcy firmy, który okazał wymagane uprawnienia, a także posiadał szkolenia zawodowe oraz kartę do tachografu.

gitd.gov.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *