Komunikat rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych

gencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa. Jeszcze w niedzielę, zaraz po emisji programu TVN dotyczącego stowarzyszenia Duma i Nowoczesność, ABW przeprowadziła przeszukania miejsc zamieszkania osób, których dotyczył reportaż.


W czasie przeszukań w mieszkaniach podejrzanych ujawniono m. in. mundury i inne przedmioty, które zawierały treści propagujące nazistowski ustrój państwa. W czasie przeszukania mieszkań zatrzymanych znaleziono również broń i amunicję.

W związku z czynnościami prowadzonymi przez ABW 22 stycznia 2018 r. na polecenie prokuratury funkcjonariusze ABW zatrzymali 3 osoby podejrzane o publiczne propagowania nazistowskiego ustroju państwa tj. o przestępstwo z art. 256 § 1 kk. Zatrzymanym grozi do 2 lat więzienia.


Zatrzymani to Mateusz S., Tomasz R. i Adam B. Śledztwo w ich sprawie jest prowadzone przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach. Śledztwo dotyczy przeprowadzenia obchodów 128. rocznicy urodzin Adolfa Hitlera. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez osoby powiązane ze stowarzyszeniem „Duma i Nowoczesność”. Trzy zatrzymane osoby ustalono jako uczestników tych obchodów.

Mężczyznom przedstawiono zarzuty publicznego propagowania nazistowskiego ustroju państwa poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie obchodów rocznicy urodzin przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera, w trakcie których pochwalano  i afirmowano jego rządy. Jednemu z mężczyzn przedstawiono również zarzut posiadania broni i amunicji.

W ocenie Ministra Koordynatora Służb Specjalnych jest rzeczą niedopuszczalną, żeby w niepodległej i demokratycznej Polsce ktokolwiek ośmielał się gloryfikować nazistów i Hitlera. Minister Koordynator zapowiada, że działania podległych mu służb w sprawie ścigania tego typu przestępstw będą stanowcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *