Zatrzymano 3 członków międzynarodowej grupy przestępczej

Funkcjonariusze ze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej 14 marca br. zatrzymali 3 członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się produkcją, przemytem oraz dystrybucją nielegalnych papierosów.Zatrzymania na terenie województwa śląskiego to wynik trwającego od kilkunastu miesięcy śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach. Funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, wyspecjalizowaną w nielegalnej produkcji i dystrybucji wyrobów akcyzowych oraz ich przemycie poza granice Polski. Trzon grupy stanowiło 10 mężczyzn i 2 kobiety. Są to obywatele Polski i Ukrainy. Wśród zatrzymanych jest organizator całego procederu, 59-letni Polak. Niektórzy członkowie gangu są dobrze znani organom ścigania.

Z zebranych materiałów wynika, że w ramach swojej nielegalnej działalności członkowie grupy przestępczej wyprodukowali i wprowadzili do obrotu ponad 41 mln sztuk papierosów. Skarb Państwa z tytułu należnych podatków mógł ponieść straty w wysokości co najmniej 74 mln zł.
Zatrzymanym osobom prokurator przedstawił zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw skarbowych za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Ponadto główny organizator procederu usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, co zagrożone jest karą pozbawienia wolności nawet do lat 10.

Sąd Rejonowy Katowice Wschód, na wniosek prokuratora, w stosunku do 2 zatrzymanych zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztów. Wobec jednej osoby zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, zatrzymania dokumentu paszportowego oraz zakazu opuszczania terytorium RP.

Zdj. Śląski OSG
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *