Wrocław z nowym Gitarowym Rekordem Guinnessa! Hey Joe zabrzmiało na 7411 gitar.

W tym roku Największa Gitarowa Orkiestra Świata pod dyrekcją Leszka Cichońskiego liczyła 7411 gitar (a także ukulele, banjo i mandolin). Kolejny historyczny sukces Wrocławia ogłoszono ze sceny zaraz po tym, jak kilkakrotnie wybrzmiało kultowe „Hey Joe” oraz gitarowa wersja Hymnu Polski.


Wielka wrocławska gitarowa mobilizacja rozpoczęła się już o godz. 10:00 kiedy na scenie pojawili się pierwsi wykonawcy tegorocznej edycji. Program Gitarowego Rekordu Guinnessa pękał w szwach: koncerty zaproszonych gości, projekty specjalne oraz wspólne próby przed tym właściwym, najważniejszym momentem całej imprezy. Zgromadzona w Rynku publiczność miała okazję zobaczyć występ reaktywowanego zespołu Crash, koncert zespołu Złe Psy oraz Sebastiana Riedla z zespołem Cree i ich projektem „Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu”. Wspólne rozgrzewki z tłumem zapewniali m.in. Leszek Cichoński, LeBurn Maddox, Michael Molenda, redaktor naczelny amerykańskiego magazynu „Guitar Player”, Wojciech Cugowski, Ryszard Sygitowicz czy Wojciech Hoffmann. Na scenie pojawił się też Grzegorz Markowski by wspólnie z tłumem zagrać i odśpiewać „Nie płacz Ewka”. Jose Torres zamienił wszystkie zgromadzone w Rynku gitary w instrumenty perkusyjne zapraszając tłum do wspólnego bębnienia. Z Leszkiem Cichońskim zaprezentowali także swój nowy projekt „Viva Santana” z największymi przebojami Carlosa Santany.


Oficjalne bicie Gitarowego Rekordu Guinnessa rozpoczęło się chwilę po 16:00. Dźwięki „Hey Joe” wypełniły cały wrocławski Rynek, a następnie gitary tradycyjnie powędrowały w górę. Na koniec wybrzmiał Hymn Polski, którego specjalna gitarowa wersja została odegrana ze względu na obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a zaraz po tym Leszek Cichoński i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz (który również pojawił się na scenie z gitarą) ogłosili: Mamy nowy rekord!

Przed imprezą Leszek Cichoński żartował, że w tym roku cała nadzieja w „siłach nadprzyrodzonych” czyli wrocławskich krasnalach i dzieciach (którym tematycznie poświęcony był tegoroczny Gitarowy Rekord Guinnessa). Z tej okazji dzień 30 kwietnia ustanowiono Światowym Dniem Krasnoludka z Gitarą, podczas którego „Hey Joe” mogli przećwiczyć najmłodsi fani gitarowego grania.

Nowy rekord wzbogacił się o 54 dodatkowe gitary, które pozwoliły pobić rekord z 2016 roku.

Czytaj również …

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *