Podwójny kant w litewskich ciężarówkach

 

Niedozwolone urządzenia, służące do manipulacji zapisami tachografów, znaleźli w dwóch litewskich ciężarówkach dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Miejsca instalacji, sposób podłączenia i wykonania miały uniemożliwić ich wykrycie. Nie stanowiło to jednak problemu dla doświadczonych „krokodyli”.

W poniedziałek, 12 lutego 2018 r. inspektorzy z legnickiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu zatrzymali do kontroli drogowej dwa ciągniki siodłowe z naczepami, którymi litewski przewoźnik wykonywał międzynarodowy transportu drogowy rzeczy z Litwy do Niemiec.

Podczas analizy pobranych danych z tachografów cyfrowych i kart kierowców zaczęli podejrzewać, że do tachografów mogą być podłączone dodatkowe urządzenia wpływające na ich pracę. Oba pojazdy zostały zatem skierowane do specjalistycznego serwisu tachografów. Tam, w trakcie szczegółowej kontroli, potwierdziły się przypuszczenia inspektorów. W dwóch ciężarówkach były zainstalowane niedozwolone urządzenia służące do manipulacji zapisami tachografów. Dzięki nim kierowcy mogli w trakcie jazdy rejestrować okresy odpoczynku, co dawało im możliwość wydłużenia jazdy bez rejestracji jakichkolwiek naruszeń.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na terenie Litwy, w ubiegłym roku, w obu pojazdach przeprowadzono kontrolę tachografów w uprawnionych serwisach. Jedną z nich zaledwie dwa miesiące temu. Nieuczciwy proceder stosowany był w celu osiągnięcia jak największych zysków przez licencjonowanego litewskiego przewoźnika, spełniającego tzw. wymóg „dobrej reputacji”.

Stwierdzone naruszenia skutkowały usunięciem niedozwolonych urządzeń z instalacji tachografów zamontowanych w obu ciężarówkach. Natomiast kierowców ukarano mandatami, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Źródło: / gitd.gov.pl/

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *