Niesprawne autokary wiozły dzieci na zimowy wypoczynek

Tylko pierwszego dnia ferii zimowych małopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 14 autobusów, którymi podróżowało w sumie 560 osób. Dwa z nich nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy z powodu stwierdzonych poważnych usterek technicznych, które stwarzały zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Na terenie województwa małopolskiego ferie zimowe rozpoczęły się w sobotę, 10 lutego 2018 r. Jak co roku, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie w tym okresie skupiają swoją uwagę przede wszystkim na autobusach przewożących dzieci i młodzież wraz z opiekunami na zimowy wypoczynek. Pierwszego dnia ferii skontrolowali 14 autobusów, którymi podróżowało łącznie 560 osób. Dwa pojazdy nie pojechały z miejsca kontroli w dalszą trasę i przewoźnicy musieli zapewnić dzieciom zastępczy transport, aby bezpiecznie mogły dotrzeć na zimowy wypoczynek.


W pierwszym przypadku bieżnik jednej z opon kontrolowanego autobusu był nadmiernie zużyty i niewłaściwie ustawiono zbieżność kół. Inspektorzy zauważyli też wycieki płynów eksploatacyjnych z silnika pojazdu. Autobusem tym podróżowało 32 dzieci. Kierujący nim wyjechał z Tarnowa i chciał dojechać do Zawoi.

Drugim tego typu pojazdem kierowca przewoził 25 dzieci z Bukowna. Celem podróży była stolica Tatr. Podróż ta została przerwana w Głogoczowie, ponieważ podczas kontroli inspektorzy stwierdzili nadmiernie zużyty bieżnik opony, z której wystawały druty.

W obu przypadkach przewoźnicy musieli zapewnić dzieciom sprawny technicznie autobus zastępczy, aby bezpiecznie mogły dotrzeć na zimowy wypoczynek. Natomiast kierowców ukarano mandatami w łącznej wysokości 1 350 złotych.


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *