Kolejne zatrzymania członków grupy przestępczej

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i KAS zatrzymali 8 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Działania służb prowadzone były jednocześnie na terenie dwóch województw.
Przestępcy trudnili się nabywaniem, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem i sprzedażą krajanki tytoniowej. Grupa handlowała również białoruskimi papierosami. Swoim przestępczym działaniem spowodowali straty Skarbu Państwa na blisko 20 mln zł. 

Na trop szajki tytoniowej funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej wpadli dwa lata temu. Grupa działała wówczas na terenie powiatu wałeckiego. Funkcjonariusze SG zatrzymali wtedy  5 mężczyzn, w tym organizatora przestępczego procederu.  Zabezpieczono wyroby akcyzowe o szacunkowej wartości prawie 5,5 mln zł oraz gotówkę w kwocie: 14 tys. euro, 526 USD i  2,3 mln zł.

Od 2018 roku funkcjonariusze Straży Granicznej prowadzili w tej sprawie śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. W tym czasie ustalili dodatkowo, że grupa przestępcza działała nie tylko na terenie województwa zachodniopomorskiego ale również lubelskiego. Kilka dni temu – we wtorek 25 sierpnia na wniosek prokuratora funkcjonariusze zatrzymali 7 mężczyzn (6 Polaków i Ormianina) oraz kobietę – obywatelkę Polski.

Podczas tych działań, prowadzonych równocześnie na terenie województwa zachodniopomorskiego i lubelskiego, przeszukano pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze użytkowane przez zatrzymanych. Zabezpieczono telefony komórkowe, laptopy, karty SIM. Ujawniono środki finansowe w wysokości ponad 1 mln zł i mienie ruchome o wartości prawie 306 tys. zł, które zabezpieczono na poczet przyszłych kar. W mieszkaniu 46-letniej kobiety z powiatu kołobrzeskiego funkcjonariusze SG i KAS ujawnili broń palną CZ wraz z magazynkiem oraz 29 sztuk amunicji. U 39-letniego Ormianina znaleziono natomiast broń gazową wraz z 18 sztukami amunicji gazowej.Wszystkim zatrzymanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a szefowi zorganizowanej grupy przestępczej do 10 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Koszalinie sąd zastosował wobec 7 mężczyzn środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Natomiast kobieta została objęta dozorem policyjnym i zakazem opuszczania kraju.

zdj. Warmińsko – Mazurski OSG/strazgraniczna.pl/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *