Kierowcy z Czech i Ukrainy na podwójnym gazie i bez uprawnień

Dwóch kierowców ciężarówek na podwójnym gazie i jednego bez uprawnień do prowadzenia ciągnika siodłowego z naczepą zatrzymali śląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jeden z nich miał ponad 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu, zaś drugi blisko pół promila. Obaj zostali przekazani policjantom do dalszych czynności.


Pierwszy z kierowców – obywatel Czech – został zatrzymany do kontroli drogowej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach w poniedziałek, 12 marca 2018 r. tuż przed południem na autostradzie A4. Badanie alkomatem wykazało u niego 0,52 mg/l (ponad 1 promil) alkoholu w wydychanym powietrzu. Zanim nietrzeźwego szofera przejęli funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach, został ukarany przez inspektorów mandatem za okazanie do kontroli karty kierowcy, na której nie było wszystkich informacji o okresach jego aktywności w jednym z analizowanych dni.


Drugi kierowca na podwójnym gazie – obywatel Ukrainy –  został zatrzymany do kontroli drogowej przez śląskich „krokodyli” tego samego dnia rano, na drodze krajowej nr 1 w Częstochowie. Wynik badania trzeźwości wykazał u niego mniej niż u jego czeskiego kolegi, bo 0,22 mg/l (0,46 promila) alkoholu w wydychanym powietrzu. W tym przypadku kierowca w stanie wskazującym na spożycie alkoholu również został przekazany policjantom do dalszych czynności.


Tego samego dnia inspektorzy z Częstochowy zatrzymali też polskiego kierowcę ciężarówki z naczepą, który wykonywał krajowy transport drogowy w imieniu polskiego przewoźnika. Jak się szybko okazało, kierowca ten nie miał uprawnień do poruszania się po drogach takim zespołem pojazdów. Na jego prawo jazdy znajdowały się kategorie: „A”, „B”, „C” oraz „D+E”. Brakowało natomiast kategorii „C+E”. Kierowca uważał, że skoro posiada kat. „D+E”, to oprócz autobusu z przyczepą może również prowadzić ciągnik siodłowy z naczepą. Inspektorzy wyprowadzili go z błędu. Szofer został ukarany 300-złotowym mandatem oraz otrzymał zakaz dalszej jazdy.

/www.gitd.gov.pl/


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *