Wojciech Pszoniak gościem ASP

Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów spotka się z uczestnikami 25. Pol’and’Rock Festival!Aktor teatralny, filmowy, reżyser. Pracował z wybitnymi reżyserami (m.in. Andrzejem Wajdą, Konradem Swinarskim, Zygmuntem Hübnerem), kreując wiele znaczących ról. Grał na deskach scenicznych Polski (także w Teatrze TV i Teatrze Polskiego Radia) oraz Francji, Anglii i Szwajcarii.Ostatnio można go oglądać w monodramie „Belfer” J. P. Dopagne’a w reżyserii Michała Kwiecińskiego oraz w spektaklu „Nasze żony”, którego jest również reżyserem. Najbardziej znane filmy z jego udziałem to: „Piłat i inni” (reż. Andrzej Wajda), „Austeria” (reż. Jerzy Kawalerowicz), „Nadzieja” (reż. Stanisław Mucha), „Mniejsze zło” (reż. Janusz Morgenstern) oraz „Kret” (reż. Rafael Lewandowski).


Wojciech Pszoniak jest m.in. laureatem nagrody Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia aktorskie w teatrze i filmie. Odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Jest Oficerem Narodowego Orderu Zasługi (Ordredu Mérite) za wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury, a także Ambasadorem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Honorowym Obywatelem miasta Gliwice.

W roku 2019 Wojciech Pszoniak obchodzi 50-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji aktor nagrał audiobook z opowiadaniami Jerzego Szaniawskiego „Profesor Tutka”, którego premiera odbyła się w marcu 2019 roku w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Audiobook stanowi część   limitowanej edycji, składającej się z płyty i książki – opowiadań Jerzego Szaniawskiego, wydanych specjalnie z okazji jubileuszu Wojciecha Pszoniaka za zgodą Wydawnictwa Literackiego w Krakowie.Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem odbędzie się 1 sierpnia o godz. 11:30 w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych. Poprowadzi je Mateusz Baczyński – dziennikarz śledczy Onetu, współautor cyklu kryminalnego „Gry Uliczne”, laureat nagrody Grand Press za cykl materiałów o aferze taśmowej.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *