Nieudana próba wywiezienia mercedesów kupionych jako odpad

14 lutego br. na przejściu granicznym w Korczowej funkcjonariusze Straży Granicznej udaremnili wywóz z Polski na Ukrainę dwóch mercedesów (CLS 250 z 2016 r. oraz E250 z 2014 r.) o łącznej wartości 250 tys. zł. Obywatel Ukrainy kupił je w USA jako uszkodzone, przeznaczone na złom lub części i próbował bez odpowiedniego zezwolenia – jako pojazdy sprawne – wywieźć za granicę.


Funkcjonariusze SG zatrzymali oba pojazdy i skierowali sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Inspektor potwierdził, że pojazdy stanowią odpad, który nie może być transportowany poza kraje OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), czyli również na Ukrainę.31-letni obywatel Ukrainy usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie środowiska. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto w postępowaniu administracyjnym, związanym z naruszeniem przepisów ustawy o ruchu drogowym, został ukarany karą 6 tys. zł.


Sprawa została przekazana dalszego prowadzenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który podejmie ostateczne decyzje w sprawie zabezpieczonych samochodów, w tym o ewentualnym ich zwrocie na teren USA.zdj. Bieszczadzki OSG

Źródło: /strazgraniczna.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *