Potrącenie 11-letniego rowerzysty w powiecie lubińskim. Pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa na drodze
Do potrącenia 11–latka doszło w minionym tygodniu w gminie Lubin. Jak wynika z ustaleń policjantów ruchu drogowego, chłopiec jadąc na rowerze prawą stroną drogi, podczas wykonywania manewru zawracania wjechał wprost pod nadjeżdżający pojazd osobowy. Małoletniemu na szczęście nic się nie stało, jednak zdarzenie z jego udziałem pokazuje, jak niewiele potrzeba, aby doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na drodze. Teraz, gdy dni stają się cieplejsze i dłuższe, rowerzystów oraz motocyklistów na ulicach będzie coraz więcej. Pamiętajmy! Nie ważne czy prowadzimy samochód, motocykl, czy rower – w trosce o siebie i innych uczestników ruchu drogowego musimy stosować się do obowiązujących przepisów, zasad bezpieczeństwa oraz zachować zdrowy rozsądek na drodze.
Dolnośląscy policjanci apelują o zachowanie większej ostrożność na drogach. W minionym tygodniu w powiecie lubińskim doszło do dwóch zdarzeń drogowych z udziałem dzieci.
O jednym z nich pisaliśmy w komunikacie na stronie Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.
Do drugiego zdarzenia doszło kilka dni później, w jednej z miejscowości na terenie gminy Lubin. Funkcjonariusze pracujący na miejscu ustalili, że 11–letni chłopiec poruszając się na rowerze prawą stroną drogi, chcąc wykonać manewr zawracania, wjechał wprost pod jadący w tym samym kierunku samochód osobowy marki Jeep. Kierujący rowerem został zabrany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala. Na szczęście skończyło się na strachu i niegroźnych stłuczeniach. Chłopiec po badaniach wrócił do domu.
Musimy mieć świadomość, że jazda na rowerze to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu i beztroska przyjemność. Poruszając się jednośladem, nie chroni nas karoseria, poduszki powietrzne czy inne systemy bezpieczeństwa. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi bądź nawet tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, stwierdzenie „mieć oczy dookoła głowy” jest świetną radą dla cyklistów. Należy też bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego.
Pamiętajmy, że:
- rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
- jeśli przewozimy dziecko do lat 7, to tylko i wyłącznie, kiedy jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
- korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
- rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rower powinien posiadać odpowiednie wyposażenie i być sprawny technicznie. Bardzo istotne jest oświetlenie. Polskie prawo reguluje to jasno. Jeżdżąc w dzień, należy mieć na wyposażeniu tylne oświetlenie odblaskowe w kolorze czerwonym. W trakcie jazdy po zmroku dochodzi do tego jeszcze przednie oświetlenie o barwie białej lub żółtej świecące światłem ciągłym bądź migającym oraz tylne czerwone świecące światłem ciągłym lub migającym. Jednoślad musi posiadać również przynajmniej jeden sprawnie działający hamulec i dzwonek.
Rowerzysta dodatkowo powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo poprzez używanie za każdym razem kasku ochronnego. Nie jest to obowiązkowe, jednak dobrze, aby cykliści zdali sobie sprawę, że nawet pozornie niegroźna wywrotka na rowerze i brak kasku, może spowodować spory uszczerbek na zdrowiu.
Policjanci apelują do wszystkich kierujących pojazdami o to, aby dzielić się pasem ruchu z rowerzystami i wyprzedzać ich w sposób bezpieczny.
mł. asp. Przemysław Ratajczyk
Źródło: KPP w Lubinie/dolnoslaska.policja.gov.pl