Policjanci zabezpieczali wizytę Prezydenta RP Andrzeja Dudy [ZDJĘCIA, FILM]

Zapewnienie bezpieczeństwa Prezydentowi RP podczas wizyty w Kargowej i Żarach było głównym zadaniem lubuskich policjantów. Po raz kolejny służby wykazały się pełną mobilizacją i profesjonalizmem. Dzięki współpracy policjantów z Biurem Ochrony Rządu (od dziś Służba Ochrony Państwa), wizyta głowy państwa przebiegła bez incydentów.
Wizyta najważniejszej osoby w państwie to spore wyzwanie dla policjantów. Dlatego dowodzenie takim zabezpieczeniem powierza się funkcjonariuszom z niezbędnym doświadczeniem. W środę (31 stycznia) pracą policjantów kierowali komendanci jednostek na których terenie działania miała miejsce wizyta- mł. insp. Jarosław Tchorowski oraz kom. Maciej Sałek. Koordynacją działań zajmował się podinsp. Dariusz Maciejewski, który na miejscu wspierał dowódcę zabezpieczenia- insp.

Krzysztofa Sidorowicza– I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp. W celu koordynowania działań utworzono Centrum Operacyjne Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp., które pośredniczyło w przekazywaniu i koordynowaniu informacji. Istotnym elementem w zabezpieczeniu tej wizyty było bezpieczne przeprowadzenie eskorty policyjnej z lotniska w Babimoście do Kargowej i Żar. Przygotowanie i organizacja działań sztabowych zaczęły się dużo wcześniej, niż w dniu samej wizyty. To przede wszystkim współpraca z  Kancelarią Prezydenta oraz Biurem Ochrony Rządu. Wspólnie z funkcjonariuszami zrealizowano wcześniej dwa rozpoznania na miejscu, aby wszystko dokładnie posprawdzać.


Realizacja przedsięwzięcia była podzielona na czynności zabezpieczenia operacyjnego i prewencyjnego. Każde z nich miało sprowadzać się do jednego- sprawić, aby kilkugodzinny pobyt głowy państwa przebiegł bez zakłóceń i wydarzeń nadzwyczajnych. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu wiedzy, umiejętności
i doświadczeniu policjantów wielu komórek w tym:
– sztabu policji;
– ruchu drogowego;
– sekcji antyterrorystycznej;
– grup rozpoznania minersko – pirotechnicznego;
– oddziałów prewencji;
– konwojowego;
– kryminalnych i procesowych;
– prewencji.

Mobilizacja policyjnych sił przy jednoczesnej koordynacji działań sprawiły, że lubuska policja skutecznie wywiązała się z tego odpowiedzialnego zadania, w efekcie czego możemy powiedzieć, że wizyta Prezydenta RP przebiegła bezpiecznie.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy
foto/video: sierż. szt. Maciej Kimet


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.
 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *