Policjanci skutecznie walczą z oszustami. Tylko w lipcu, podczas trzech realizacji, odzyskaliśmy blisko 200 tys. zł i zatrzymaliśmy troje sprawców

Lubelscy policjanci skuteczni w walce z oszustami metodą na policjanta. Tylko w lipcu odzyskali blisko 200 tys. zł pochodzące z przestępstw i zatrzymali trzy osoby. Są to dwaj mężczyźni w wieku 43 i 48-lat i 25-latka, którzy odpowiedzą za udział w oszustwach. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.
 W dalszym ciągu dają znać o sobie oszuści, którzy bezlitośnie próbują okradać ludzi podając się za członka ich rodziny czy policjanta. Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie wspólnie z policjantami z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie realizując ustalenia własne w lipcu zatrzymali trzy osoby, które brały udział w oszustwie metodą na policjanta.

Na początku lipca policjanci na terenie Kolbuszowej przygotowali zasadzkę, podczas której zatrzymali mężczyznę odbierającego pieniądze. Okazało się, że to 48-letni mieszkaniec powiatu tarnowskiego. Utracona gotówka oraz biżuteria zostały odzyskane. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy.

Z kolei w połowie lipca policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Lublinie zajęli się rozpracowaniem przestępstwa, gdzie mieszkanki Lublina uwierzyła oszustom i przekazały im swoje oszczędności. Funkcjonariusze, bardzo dokładnie przeanalizowali zgromadzone w sprawie materiały. To pozwoliło ustalić osobę odbierającą pieniądze od starszych osób. Zatrzymali 25-letnią mieszkankę gminy Niemce. Przy kobiecie odnaleziono 20 tys. zł, pochodzące z przestępstwa. Kobieta również został tymczasowo aresztowana.

Do kolejnych przestępstw metodą na policjanta w Lublinie doszło w ubiegłym tygodniu. W czwartek z dwójką mieszkańców Lublina skontaktowali się oszuści. Pokrzywdzeni uwierzyli w historię oszustów i przekazali im swoje oszczędności oraz złotą biżuterię. Już następnego dnia pracujący nad tą sprawą funkcjonariusze z KWP w Lublinie wspólnie z policjantami z KMP w Lublinie ustalili, dane jednego ze sprawców, który brał udział w oszustwie. Okazał się nim 43-latek bez stałego miejsca zameldowania. Mężczyzna został zatrzymany na terenie jednego z lubelskich hoteli i osadzony w policyjnym areszcie. W pokoju hotelowym policjanci odnaleźli pieniądze oraz biżuterię pochodzącą z przestępstwa. Mężczyzna w sobotę decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Będzie odpowiadał w warunkach recydywy.
Łącznie lubelscy policjanci odzyskali od tych trzech osób blisko 200 tys. zł pochodzące z przestępstw metodą na policjanta. Sprawcom grozi kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadku 43-latka ta kara może zostać zwiększona o połowę.

Apelujemy o ostrożność i przypominamy, że przestępcy, aby nas oszukać wykorzystują każdą sytuację. W celu uwiarygodnienia swojej przestępczej działalności podają się za policjantów, za członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Zazwyczaj oszuści informują o wypadku osoby z naszej rodziny oraz o tym, że potrzebna jest szybka pomoc finansowa. Często zdarza się, że przestępcy przedstawiają się jako oficerowie Policji i przekonują swoje ofiary do wzięcia udziału w akcji policyjnej lub informują, że osoba nam najbliższa została zatrzymana i w związku z tym oferują pomoc w załatwieniu sprawy.

Pamiętajmy, że Policja nie informuje o swoich działaniach, nie wykorzystuje osób postronnych, tym bardziej nie korzysta ze środków pieniężnych tych osób. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości i podejrzeń należy jak najszybciej skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112.

K.K./lubelska.policja.gov.pl/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *