Policjanci apelują do rowerzystów i kierowców

Do śmiertelnego wypadku doszło w środę przy al. Zwycięstwa. Kierowca mercedesa śmiertelnie potrącił rowerzystę, który jadąc drogą dla rowerów, najprawdopodobniej wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mężczyzna mimo udzielonej mu pomocy medycznej i reanimacji zmarł. Policjanci apelują do cyklistów o zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy oraz do kierowców pojazdów, aby swoją czujność wzmagali w miejscach, gdzie mogą pojawić się cykliści.
W środę tuż po godzinie 21 doszło do śmiertelnego potrącenia 24- letniego rowerzysty. Mieszkaniec Gdańska przejeżdżając drogą dla rowerów, najprawdopodobniej na czerwonym świetle został potrącony przez kierowcę mercedesa. Cyklista mimo udzielonej mu pomocy medycznej i reanimacji zmarł.  Kierowca mercedesa został przebadany alkomatem, był trzeźwy, zabezpieczono od niego również krew do badań. Policjanci i prokurator do późnych godzin nocnych pracowali na miejscu zdarzenia. Zabezpieczano ślady, wykonywano oględziny, technik kryminalistyki wykonał dokumentację fotograficzną, ustalano świadków tego zdarzenia, po to, aby dokładnie odtworzyć jego przebieg.

Policjanci proszą o zachowanie szczególnej ostrożności zarówno przez kierowców, jak i rowerzystów.

Do zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami doszło już w tym roku wielokrotnie. Sprawcami byli zarówno kierujący pojazdami, jak i rowerzyści. Będąc uczestnikiem ruchu drogowego, miejmy na uwadze fakt, że to rowerzyści ponoszą najpoważniejsze skutki uszczerbku na zdrowiu podczas takich zdarzeń.

Podstawowymi zasadami, jakimi powinni się kierować rowerzyści, są zasada ograniczonego zaufania i zasada szczególnej ostrożności, zwłaszcza w miejscach przecinania się torów jazdy samochodów i rowerów. Nawet w sytuacji zbliżania się rowerzysty do przejazdu dla rowerów, a więc sytuacji, w której ma on pierwszeństwo przed samochodem np. skręcającym w prawo, rowerzysta musi wykazać się ostrożnością, bo pierwszeństwo nie gwarantuje mu bezpieczeństwa.Głównym celem, jaki powinien stawiać przed sobą świadomy rowerzysta, to bezpieczne dotarcie do celu, a nie egzekwowanie pierwszeństwa. Kierowcę samochodu chroni blacha, a rowerzystę nic. Policjanci zachęcają również do używania kasków i elementów odblaskowych.

/pomorska.policja.gov.pl/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *