NIETYPOWA AKCJA STRAŻAKÓW. Dwa konie w wykopie przygotowanym pod szambo.

4 stycznia 2020 po godzinie czwartej rano wpłynęło zgłoszenie do Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, że  w jednej z miejscowości w gminie Jędrzejów, zwierzęta  gospodarskie wpadły do głębokiego wykopu z którego nie mogą wyjść  o własnych siłach.


Po dojeździe zastępów straży stwierdzono uwięzione, żyjące 2 konie w wykopie przygotowanym pod szambo. Ściany wykopu betonowe o wymiarach 1,2m x 2m x 2m. Zwierzęta leżały splątane uprzężą bez możliwości wydostania się na powierzchnię. Z uwagi na agresywne zachowanie zwierząt nie było możliwości bezpośredniego zbliżenia się do nich przez ratowników. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i oświetleniu terenu akcji.


Na miejsce wezwano weterynarza z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.  Po przybyciu na miejsce zdarzenia lekarza weterynarii zwierzętom został podany środek uspokajający. Po jego zadziałaniu, pod nadzorem weterynarza podjęto skuteczną próbę ewakuacji koni z wykopu. Do tego celu wykorzystano żuraw hydrauliczny będący na wyposażeniu samochodu strażackiego do ratownictwa technicznego, dzięki czemu zwierzęta wydobyto na powierzchnię. Po tych działaniach konie zostały przekazane lekarzowi weterynarii.  

W działaniach udział brały 3 zastępy PSP.

Opracowanie: bryg. Bogdan Niezgoda
Zdjęcia: Archiwum KP PSP w Jędrzejowie
Zobacz również …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *