Nie żyje Henryk Przybyszewski

W nocy z sobotę na niedzielę zmarł Henryk Przybyszewski, były biathlonista, uczestnik MŚ, wieloletni trener Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szklarskiej Porębie i reprezentacji Polski.


Jego wychowankowie wielokrotnie zdobywali medale mistrzostw kraju, Europy i świata oraz uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich. Miał 59 lat.

Z biathlonem związany był jako zawodnik od 1976 roku. Trenował w klubie KS Gwardia Szklarska Poręba, w barwach którego siedmiokrotnie stawał na podium Mistrzostw Polski Juniorów. Reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata w Lahti w 1981 roku (46. miejsce w biegu indywidualnym, 50. miejsce w sprincie, 13. miejsce w sztafecie).


Rok później rozpoczął pracę jako trener. Przez blisko dwie dekady związany był ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. W latach 90. współpracował również z kadrą paraolimpijczyków.

Jako pracownik techniczny kadry biathlonowej uczestniczył w igrzyskach olimpijskich w Nagano oraz Salt Lake City. Był opiekunem kadry młodzieżowej kobiet, w której pracował m. in. z Krystyną Guzik, Weroniką Nowakowską, Agnieszką Cyl, Magdaleną Wielechowską oraz Pauliną Bobak. W czasie jego kadencji Polska wzbogaciła się o pięć medali Mistrzostw Europy Juniorów. Pracę w Polskim Związku Biathlonu zakończył w grudniu 2006 roku.

Msza żałobna w intencji trenera Henryka Przybyszewskiego zostanie odprawiona w środę 21 sierpnia o godzinie 12 w kościele Maksymiliana Marii Kolbego w Szklarskiej Porębie.

Polski Związek Biathlonu
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *