Msza św. kończąca obchody setnej rocznicy powstania Policji Państwowej
W Bazylice św. Krzyża bp Józef Guzdek, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Policji sprawował z okazji setnej rocznicy powstania Policji Mszę św. w intencji funkcjonariuszy i pracowników policji.
“Zasługujecie na miano sprawiedliwych, którzy chronią świat od przemocy i zła. Z nadzieją spoglądamy w waszą stronę” – podkreślił celebrans. W uroczystej liturgii udział wzięli mi.in. Komendant Główny Policji gen.insp. Jarosław Szymczyk oraz Komendant Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Paweł Półtorzycki. Oprawę muzyczną zapewniły Orkiestra Reprezentacyjna Policji oraz Chór Komendy Stołecznej Policji. Eucharystię transmitował Program 1 Polskiego Radia.
Msza św. rozpoczęła się od wprowadzenia Kompanii Reprezentacyjnej Policji i odegrania hymnu państwowego. Czytania oraz wezwania modlitwy wiernych zostały przygotowane przez funkcjonariuszy.
W homilii bp Guzdek podkreślał, że kiedy w 1918 r. Polska wróciła na mapy świata, powstała potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców odrodzonej Ojczyzny. Funkcjonariusze powołanej 24 lipca 1919 r. formacji „zgodnie ze złożonym ślubowaniem, mieli stać na straży przestrzegania prawa i strzec porządku publicznego, podejmując walkę ze złem, nawet z narażeniem zdrowia i życia”. – Z postawionego zadania policjanci wywiązywali się należycie. Egzamin z miłości Ojczyzny w sposób szczególny zdali we wrześniu 1939 roku, kiedy z bronią w ręku wraz z żołnierzami starali się powstrzymać armie dwóch wrogów: hitlerowskich Niemiec i sowieckiej Rosji – powiedział.
Ordynariusz Wojskowy przypomniał, że w wojnie obronnej poległo niemal 2 tys. policjantów, a ponad 6 tys. zostało zamordowanych w Twerze przez sowieckich oprawców wiosną 1940 r. – Ich doczesne szczątki spoczywają na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje, największej policyjnej nekropolii na świecie. Ten cmentarz jest najbardziej przekonującym świadectwem ich wierności Ojczyźnie i rocie ślubowania – powiedział bp Guzdek.
Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Policji podkreślił, że warto pamiętać, że dzisiejsza Policja musi walczyć z pojawiającym się złem. – Drodzy Policjantki, Policjanci oraz Pracownicy Policji. Zasługujecie na miano sprawiedliwych, którzy chronią świat od przemocy i zła. Z nadzieją spoglądamy w waszą stronę. Do was zwracamy się niezależnie od pory dnia i nocy prosząc o interwencję i pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowia, życia i mienia. Istotą waszej aktywności nie jest karanie, ale niesienie pomocy słabszym i pokrzywdzonym – powiedział.
Przypomniał, że kilkanaście dni temu cała Polska była świadkiem zakrojonej na wielką skalę akcji policyjnej poszukiwania zaginionego pięcioletniego Dawida, wspomniał też o laureatach dwunastej edycji konkursu „Policjant, który mi pomógł”, którzy pospieszyli z pomocą ofiarom przemocy, najczęściej domowej. – Wielkiej rzeszy policjantek i policjantów winni jesteśmy zatem wdzięczność za to, że w porę dostrzegają narastającą przemoc i spieszą z pomocą. Mamy ogromny szacunek dla waszego profesjonalizmu i poświęcenia. Z uznaniem wsłuchujemy się w głos mieszkańców naszego kraju i wielu gości z zagranicy, którzy podkreślają, że czują się w naszym kraju bezpiecznie – powiedział.
Bp Guzdek podkreślił, że w stulecie powstania Policji Państwowej funkcjonariusze cieszą się rekordowo wysokim zaufaniem społeczeństwa. – Dziś w sposób szczególny otaczamy Was wszystkich modlitwą. Pragniemy złożyć hołd waszym koleżankom i kolegom, którzy zapłacili zdrowiem a nawet życiem za wierność powierzonej im misji. Tym razem z okazji święta polskiej Policji, w gmachu Komendy Głównej, zostały odsłonięte tabliczki epitafijne z imionami i nazwiskami czterech policjantów, którzy w ostatnim czasie polegli podczas wykonywania obowiązków służbowych. A jest już ich ponad 120! – powiedział.
Zwrócił się do policjantów z zachętą, aby starali się być „ludźmi o prawych sumieniach”, którym „nigdy nie zabraknie empatii wobec proszących o pomoc i podjęcie interwencji”. – Pamiętajcie, że wasza sprawiedliwość musi być większa, aniżeli innych obywateli naszej Ojczyzny. Najpierw stawiajcie wymagania sobie, aby potem stawiać je innym, aby wam nikt nie powiedział: „Lekarzu, ulecz samego siebie” (Łk 4,23) – powiedział.
Wyraził wdzięczność policjantom za ich pełną poświęcenia służbę. – Zasługujecie na miano „sprawiedliwych”, którzy służą sprawie bezpieczeństwa i porządku publicznego. To dzięki Wam w naszej Ojczyźnie nie ma takich miejscowości, gdzie ludzie po zmroku boją się wychodzić ze swoich domów. Nie ma też takich miast, które zasługują na tak surowy osąd, jak biblijna Sodoma i Gomora, jak to się zdarza w różnych częściach świata. Niech wasza służba spotyka się zawsze z uznaniem, szacunkiem i wdzięcznością całego społeczeństwa – powiedział.
Eucharystię koncelebrowało grono kapelanów – duszpasterzy policji. We Mszy św. uczestniczyli minister spraw wewnętrznych i administracji Elżbieta Witek, gen. insp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji, komendanci wojewódzcy, funkcjonariusze i pracownicy policji z rodzinami.
Przed błogosławieństwem gen. insp. Jarosław Szymczyk podziękował biskupowi polowemu za sprawowaną Eucharystię, a kapelanom za opiekę duszpasterską nad funkcjonariuszami i pracownikami policji.
Eucharystia w Bazylice św. Krzyża w Warszawie zakończyła obchody setnej rocznicy powstania Policji Państwowej.
24 lipca 1919 roku Sejm przyjął ustawę o Policji Państwowej, która działała do II wojny światowej. Po wojnie – 7 października 1944 r. – Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego formalnie powołał Milicję Obywatelską, która faktycznie istniała już od dwóch miesięcy na terenach zajętych przez Armię Czerwoną. 6 kwietnia 1990 roku Sejm rozwiązał MO, a na jej miejsce powołał policję. Obecnie służy w niej około 100 tys. funkcjonariuszy, co czyni ją największą formacją mundurową w Polsce.
(tekst i foto: K.Stępowski – Ordynariat Polowy / dm)
Zobacz również …