Zatrzymania i zarzuty w sprawie tzw. grupy Bukaciaka

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie nadzoruje śledztwo prowadzone przez Zarząd w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji w sprawie działalności zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. grupy Bukaciaka.
W toku śledztwa 17-21 czerwca 2019 roku wykonano czynności procesowe z udziałem dziewięciu podejrzanych. Na wniosek prokuratora wobec ośmiu osób Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Porachunki w ramach tzw. grupy mokotowskiej

Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Wojciechowi S. ps. „Wojtas” łącznie cztery zarzuty. Trzy dotyczą podżegania na przełomie 2002 i 2003 roku innych osób, w tym Rafała B. ps. „Bukaciak”, do udziału w zabójstwie dwóch członków tzw. grupy mokotowskiej. Czwarty zarzut dotyczy usiłowania zabójstwa jednego z członków tej grupy, do którego miało dojść na przełomie 2002 i 2003 roku.
Kolejnemu podejrzanemu Wojciechowi F. prokurator przedstawił zarzut udzielenia pomocy Wojciechowi S. ps. „Wojtas” i innej osobie, do zabójstwa jednego z członków tzw. grupy mokotowskiej.

Czyny te zagrożone są karą nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Motywem powyższych zbrodni były między innymi wewnętrzne porachunki w ramach działalności tzw. grupy mokotowskiej.

Przestępstwa narkotykowe

Ponadto siedmiu podejrzanym prokurator przedstawił szereg zarzutów związanych z udziałem w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi w łącznej ilości ok. 40 kilogramów, o czarnorynkowej wartości prawie 1,2 miliona złotych. Za przestępstwa narkotykowe podejrzanym grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.
Dodatkowo dwóm podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym tzw. grupie Bukaciaka i posiadania broni palnej. Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Sąd zastosował tymczasowe aresztowanie

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec ośmiu podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 20 tysięcy złotych oraz dozoru Policji.

Prawie 200 podejrzanych

Łącznie w sprawie przedstawiono zarzuty około 200 podejrzanym oraz zabezpieczono ponad 40 jednostek broni palnej, trzy granaty i ponad 2000 sztuk amunicji, a także kilkadziesiąt kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych.

Sprawa ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań.

„Wojtas” stanął przed Sądem

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie 1 lipca 2016 r. oskarżył m.in. Wojciecha S. ps. „Wojtas” o popełnienie w ramach tzw. grupy mokotowskiej szeregu zbrodni, w tym zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem dwóch mężczyzn, w ramach porachunków między konkurencyjnymi grupami przestępczymi.
Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zobacz również …Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *