Straż Graniczna zabezpieczyła tytoń o wartości blisko 3 milionów złotych

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Jeleniej Góry zabezpieczyli ponad 4 tony nielegalnego tytoniu bez polskiej akcyzy skarbowej. Do sprawy zatrzymano czterech Polaków. Jeden z nich trafił na trzy miesiące do aresztu, wobec pozostałych sąd zastosował dozór policyjny i poręczenie majątkowe.Do zabezpieczenia pond 4 ton nielegalnego tytoniu doszło w czwartek 3 grudnia w powiecie świdnickim. Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Jeleniej Górze pełniąc służbę na drodze krajowej 374 wytypowali do kontroli busa. Kierowca auta nie zatrzymał się na wezwanie funkcjonariuszy i zaczął uciekać. Po krótkim pościgu auto zostało zatrzymane, a w jego wnętrzu funkcjonariusze ujawnili krajankę tytoniową. Nielegalny towar przewożony był w 45 workach ważących łącznie 900 kilogramów. 50-letni kierowca busa oraz 26-letni pasażer zostali zatrzymani.

W wyniku dalszych przeszukań funkcjonariusze SG zatrzymali kolejne dwie osoby w wieku 31 i 40 lat, które ujęte zostały podczas obsługi maszyn służących do cięcia tytoniu. Podczas przeszukania pomieszczeń, w których pracowali, funkcjonariusze zabezpieczyli kolejne 158 worków krajanki tytoniowej oraz osiem wiązek liści tytoniowych o wadze 224 kg. Zabezpieczono także maszynę służąca do ciecia tytoniu o wartości 6 tys. zł.

Łącznie funkcjonariusze zapobiegli wprowadzeniu na rynek 4,3 tony nielegalnego tytoniu o wartości blisko 3 milionów złotych. Z tytułu niezapłaconych podatków Skarb Państwa mógł stracić ponad 4,5 miliona złotych.

W sobotę 5 grudnia wobec jednego z zatrzymanych mężczyzn Sąd Rejonowy w Świdnicy na wniosek nadzorującego postępowanie Prokuratora Rejonowego w Świdnicy zastosował trzymiesięczny areszt, natomiast wobec pozostałych sąd zarządził dozór policyjny oraz poręczenia majątkowe.

/nadodrzanski.strazgraniczna.pl/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *