Śmiertelny wypadek w gospodarstwie rolnym
W czwartek krótko po godzinie 22.00 do dyżurnego opatowskiej jednostki wpłynęło zgłoszenie dotyczące zdarzenia w Czekarzewicach II w gminie Tarłów. Obecni na miejscu policjanci ustalili, że na stromym zboczu pola doszło do przewrócenia się ciągnika z podpiętym rozrzutnikiem, na którym znajdowały się 3 mauzery wypełnione wodą. W wyniku tego zdarzenia kierujący ciągnikiem 45 – letni mężczyzna poniósł śmierć.
Rolnik to wymagający szerokiej wiedzy i umiejętności zawód a praca w gospodarstwie wiąże się z różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Natłok pracy, warunki atmosferyczne czy pośpiech powodują, że konieczność zrealizowania konkretnej czynności rolnik przedkłada nad zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Niestety w wielu przypadkach wynik takich działań jest tragiczny w swych skutkach. W 2021 roku rolnicy w całym kraju zgłosili 12 088 wypadków w gospodarstwie rolnym. Odnotowano 45 zdarzeń śmiertelnych. W I kwartale 2022 roku odnotowano takich wypadków 2940 i pomimo tego, że ich liczba okazała się o 150 zdarzeń mniejsza niż w okresie analogicznym roku poprzedniego to wciąż jest zatrważająca. 14 wypadków z I kwartału tego roku okazało się śmiertelnych. Śmiertelny w swych skutkach okazał się również wypadek, który wczoraj po godzinie 22 zdarzył się w Czekarzewicach II w gminie Tarłów, gdzie podczas wykonywania prac polowych polegających na nawadnianiu borówki, na stromym zboczu pola doszło do przewrócenia się ciągnika rolniczego marki Ursus z podpiętym rozrzutnikiem jednoosiowym, na którym umieszczone były 3 mauzery wypełnione wodą. W wyniku tego zdarzenia kierujący ciągnikiem 45 – latek został przygnieciony przez jego kabinę i na skutek odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu. Według danych statystycznych prezentowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego to właśnie przejechanie, uderzenie lub pochwycenie przez środek transportu w ruchu to jedna z głównych przyczyn wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Wśród kolejnych wymieniane są: upadek przedmiotów, upadek osób, pochwycenie i uderzenie przez części ruchome maszyn i urządzeń, uderzenie, pogryzienie, przygniecenie przez zwierzęta oraz nagłe zachorowania.
Wielu wypadkom przy pracy rolniczej można zapobiec, jeżeli stosowane będą chociażby podstawowe zasady bezpieczeństwa obsługi maszyn i urządzeń, obchodzenia się ze zwierzętami, stosowania środków ochrony roślin czy zachowania ładu i porządku w miejscu pracy. Pamiętajmy również, że poprawa bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie rolnym nie musi wiązać się z koniecznością dużych nakładów finansowych. Bardzo często wystarczy świadomość zagrożeń występujących w gospodarstwie oraz konsekwentne ich eliminowanie. Bezpieczeństwo jest bezcenną wartością oraz integralną częścią dobrze prowadzonego gospodarstwa.
Opr. KCW
Źródło: KPP w Opatowie/swietokrzyska.policja.gov.pl/