(Nie)legalni budowlańcy

11 nielegalnie pracujących na budowie obywateli Ukrainy ujawnili podczas kontroli legalności zatrudnienia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Kłodzku. Za zatrudnienie cudzoziemców niezgodnie z przepisami odpowie również pracodawca.


Funkcjonariusze kłodzkiej placówki prowadzili czynności kontrolne we wrocławskiej firmie budowlanej, która realizowała swoje zlecenie na terenie jednej z turystycznych iejscowości powiatu kłodzkiego. W toku kontroli stwierdzono nieprawidłowości w zakresie powierzenia wykonywania pracy i wykonywania pracy przez 11 obywateli Ukrainy. Mężczyźni pracowali przy budowie apartamentowca, bez wymaganych zezwoleń na pracę, oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy oraz bez wymaganych umówW związku z naruszeniem przepisów wobec cudzoziemców wszczęto czynności wyjaśniające.


 
Dwóch z nich już wczoraj otrzymało decyzje nakazujące opuszczenie Polski i zakazujące przez rok ponownego wjazdu na terytorium całej strefy Schengen.

Sankcje dotkną również polskiego pracodawcę zatrudniającego budowlańców. Za nielegalne powierzenie pracy, grozi mu grzywna do 30 000 zł. W tej sprawie zostanie skierowany wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kłodzku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *