Nie żyje generał brygady, pilot Zbigniew Ścibor-Rylski. Uczestnik Powstania Warszawskiego miał 101 lat.

W wieku 101 lat zmarł generał brygady, pilot Zbigniew Ścibor-Rylski, bohater wojenny i uczestnik Powstania Warszawskiego, współzałożyciel i prezes Związku Powstańców Warszawskich.

 Rocznica Powstania to dla mnie wielkie święto uczczenia tych, co polegli, tych, co oddali swoje życie za wolność i niepodległość naszej ukochanej ojczyzny – mówił w przeprowadzonej w ramach cyklu “Powstańcy” rozmowie z Magdą Łucyan, reporterką “Faktów” TVN. “Doceniajcie to, co osiągnęliśmy” (tvn24.pl)


Zmarł gen. Zbigniew Ścibor-Rylski „Motyl” – żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski

W wieku 101 lat zmarł żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, prezes Związku Powstańców Warszawskich, członek grupy inicjatywnej Muzeum Powstania Warszawskiego, gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl.

O śmierci generała poinformowało w mediach społecznościowych m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego.

“Nasz mądry, dobry i odważny Motyl odfrunął do Pana. Generał Ścibor-Rylski nie żyje. Serce pęka. Cześć jego pamięci” – napisała na swojej stronie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl, Stanisław urodził się 10 marca 1917 r. w Browkach w obwodzie żytomierskim (obecnie Ukraina) w rodzinie szlacheckiej herbu Ostoja. Był żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej “Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, Armii Krajowej, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

W 1984 r. został jednym z członków Obywatelskiego Komitetu Obchodów 40. Rocznicy Powstania Warszawskiego, należał także do grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Później był w składzie Rady Honorowej Budowy Muzeum. W 1990 r. został prezesem Związku Powstańców Warszawskich. Był także sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 2005 r. otrzymał awans na generała brygady.

Gen. Ścibor-Rylski był wielokrotnie odznaczany m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą “Polonia Restituta”.(PAP)

pat/ jbp/dzieje.pl/

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski. Fot. PAP/J. Turczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *