Karetka od WOŚP rusza do Charkowa!

Na prośbę stacji pogotowia ratunkowego w Charkowie, Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakupiła w pełni wyposażony ambulans typu B. Zakup karetki i wyposażenia był możliwy dzięki środkom przekazanym przez firmę UPS oraz tenisistę Huberta Hurkacza.

O 12:30 na terenie Fundacji WOŚP odbyło się symboliczne przekazanie karetki, która powstała na bazie pojazdu VW Crafter. Jeszcze dziś rozpocznie się procedura związania z odprawą celną ambulansu, a następnie podróż do Charkowa, miasta, które niedawno zostało odbite z rąk wojsk rosyjskich. 
Całkowita wartość karetki dla Charkowa, razem z wyposażeniem, to 684 972,49 PLN. Środki pochodziły z grantu od firmy UPS oraz od tenisisty Huberta Hurkacza, który z myślą o Ukrainie zrealizował specjalną akcję związaną z przekazaniem datku za każdy as serwisowy zaserwowany przez niego w trakcie wakacyjnych turniejów. Pozostała kwota to środki otrzymane od społeczeństwa, dzięki wpłatom na dedykowane wsparciu Ukrainy konto.   
 

Być może to będzie pierwsza taka karetka odpowiadająca standardom unijnym w Ukrainie. Obrandowaliśmy ją tak, aby była widoczna i jak nas zapewnił jej odbiorca – stacja pogotowia ratunkowego w Charkowie – będzie ona takim małym szpitalem, który dojeżdżać będzie do miejsc rozpoznanych i oczekujących szybkiej i fachowej pomocy

Jurek Owsiak

Grant od UPS
UPS jest międzynarodową marką, z którą WOŚP współpracuje od wielu lat. To właśnie UPS zdecydował się przekazać Fundacji grant w wysokości 615 634,80 PLN, który przeznaczony został na zakup ambulansu i większości wyposażenia karetki. 
 

Pomaganie jest wpisane w DNA naszej firmy, dlatego specjalny grant na zakup nowoczesnej karetki przekazaliśmy na ręce naszego zaufanego i wieloletniego partnera – Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy Fundacji za tę wspaniałą inicjatywę, cieszymy się, że kolejny raz mogliśmy zrobić coś dobrego i, że ta pomoc trafi bezpośrednio do tych najbardziej potrzebujących – dotkniętych wojną w Ukrainie.

Piotr Sitarek, Dyrektor Generalny UPS Polska

#acesforaid – akcja Huberta Hurkacza
Tenisista Hubert Hurkacz postanowił przekazać na rzecz Fundacji WOŚP 100 euro za każdy serwis, którego jego przeciwnik meczowy nie był w stanie odebrać (tzw. as). Akcja dotyczyła rozgrywanych w wakacje turniejów tenisowych – Wimbledon oraz turnieje US Open Series rozgrywane w Waszyngtonie, Montrealu, Cincinnati i Nowym Jorku (US Open).
 

W sporcie bardzo ważna jest rywalizacja, ale dla mnie ważne jest też to, że można zrobić coś dobrego dla innych, dlatego włączyłem się do akcji WOŚP

Hubert Hurkacz

Wszystkie datki z akcji #acesforaid zostały przekazane na pomoc Ukrainie. Łączna liczba „Asów Hurkacza” to 171, a równowartość nieodebranych serwów wyniosła 17 100 EUR, czyli 80 430 PLN. Z tej kwoty WOŚP zakupiła wyposażenie karetki i materiały jednorazowe dla Charkowa (56 594,40 PLN) oraz sprzęt medyczny jednorazowego użytku, który jeszcze w październiku wysłany został do Obwodowego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Iwano-Frankowsku (23 835,60 PLN). 

Ponad 23 miliony złotych wsparcia dla Ukrainy

W każdej nagłej, kryzysowej sytuacji, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy robi wszystko, co w jej mocy, by dostarczyć potrzebne wsparcie. Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, Fundacja nieustannie angażuje się w pomoc naszym sąsiadom. W ramach tej akcji WOŚP przeznaczyła do tej pory ponad 23 miliony złotych na zakup sprzętów medycznych dla szpitali w Ukrainie i na terenie Polski, gdzie przyjmowani są uchodźcy. Fundacja uruchomiła i prowadziła dwa punkty pomocy humanitarnej — jeden przy granicy w Szeginie, drugi – w Warszawie. Realizowany latem Najpiękniejszy Festiwal Świata odbył się pod hasłem “WOJNIE NIE”, stanowiąc sprzeciw wobec nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę. 
W niezbędny sprzęt i materiały jednorazowe udało się wyposażyć 19 ukraińskich szpitali na terenie 15 miejscowości. Pośród zakupionych urządzeń znalazły się między innymi: kardiomonitory, respiratory, aparaty do znieczulania, koncentratory tlenu, pulsoksymetry, aparaty USG, EKG oraz Indywidualne Pakiety Medyczne.
Pomoc od WOŚP dotarła do następujących miejscowości na terenie Ukrainy: Użhorod, Odessa, Kijów, Łuck, Równe, Tarnopol, Nowowołyńsk, Jaworów, Czerwonogród, Chmielnicki, Lwów, Dniepr, Winnica, Iwano-Frankowsk, Charków. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *