Ciężarówki bez certyfikatów technicznych

Trzy ciężarówki skontrolowane przez patrole lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego nie posiadały ważnych certyfikatów potwierdzających spełnianie przez pojazd odpowiednich wymagań technicznych. Przewozy zostały uznane za wykonywane bez zezwolenia.Ciężarówki zatrzymali do kontroli drogowej inspektorzy ITD z Gorzowa Wielkopolskiego na lubuskim odcinku autostrady A2.

W pierwszym przypadku kierowca przewoził meble z Wielkiej Brytanii do Litwy. Transport wykonywany był przez przewoźnika białoruskiego. Kierowca okazał zezwolenie, które mogło być uznane tylko wtedy, gdy pojazd spełnienia odpowiednie wymogi bezpieczeństwa lub warunki dopuszczenia do ruchu. Okazało się jednak, że zarówno ciągnik siodłowy jak i naczepa miały ważne certyfikaty do 16 maja 2019 r.

W kolejnym przypadku stwierdzono brak wymaganego certyfikatu od naczepy. Kierowca realizował transport mebli z Białorusi do Polski. Okazał również zezwolenie, które mógł wykorzystać jeśli pojazd spełnia odpowiednie wymogi bezpieczeństwa lub warunki dopuszczenia do ruchu.

Kierowcy obu pojazdów zostali ukarani mandatami, a wobec przewoźników toczą się postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych  w wysokości po 12 tysięcy zł. Pojazdy zostały usunięte z drogi na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet przewidywanej kary, a także do czasu uzyskania wymaganego zezwolenia.

gitd.gov.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *