Nielegalny kawior wart 1,2 mln zł

4 marca, na przejściu granicznym w Krościenku, funkcjonariusze SG ujawnili 160 kg nielegalnie transportowanego kawioru z jesiotra wartego ponad 1,2 mln zł.

Kawior z jesiotra podlega ochronie, zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES,a na jego transport jest wymagane zezwolenie.W trakcie kontroli dwóch pojazdów osobowych, opuszczających Polskę funkcjonariusze SG zauważyli szklane słoiki oraz plastikowe pojemniki bez oznaczeń. Okazało się, że kierowcy pojazdów, obywatele Ukrainy, transportowali kawior z jesiotra syberyjskiego. Mężczyźni nie posiadali zezwoleń na przewóz tego typu towaru i twierdzili, że są kurierami, którzy mają dowieźć towar do odbiorców we Lwowie.
Kawior został zabezpieczony i zgodnie z właściwością przekazany funkcjonariuszom KAS z Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, można przewozić tylko jedną puszkę kawioru gatunków ryb jesiotrokształtnych (Acipenseri-formes spp.) tj. do 125 gramów na osobę, a  opakowania muszą być indywidualnie oznaczone (tj. posiadać etykiety potwierdzające legalne źródło pozyskania). W innym przypadku jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 5 lat. 

zdj. Bieszczadzki OSG
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *