Katastrofa budowlana w Mirsku – działania dolnośląskich policjantów [ZDJĘCIA, FILM]

Tuż po wybuchu do jakiego doszło w budynku wielorodzinnym w Mirsku w powiecie lwóweckim, jako pierwsi na miejscu zdarzenia pojawili się dwaj policjanci z pobliskiego Posterunku Policji, którzy rozpoczęli ewakuację wynosząc z uszkodzonej w wyniku eksplozji budowli starszą kobietę. Chwilę później na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy straży pożarnej i kolejne służby ratunkowe, w tym przybyli na miejsce w trybie alarmowym funkcjonariusze z powiatu lwóweckiego. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało łącznie 10 osób, które trafiły do szpitali w stanie nie zagrażającym życiu. Obecnie policjanci nadal zabezpieczają to miejsce i prowadzą czynności mające na celu wyjaśnienie okoliczności zdarzenia.








25 stycznia 2018 roku przed godziną 13 w jednej z kamienic na terenie Mirska doszło do eksplozji butli z gazem, w wyniku której zawaliła się część budowli. Na miejscu od razu jako pierwsi pojawili się dwaj policjanci z pobliskiego posterunku, którzy rozpoczęli czynności ewakuacyjne, wynosząc z budynku poszkodowaną starszą kobietę. Na miejsce niezwłocznie w trybie alarmowym udali się także będący w służbie policjanci z powiatu lwóweckiego, którzy podjęli natychmiastowe działania przy współpracy z wszystkimi przybyłymi służbami ratunkowymi. Funkcjonariusze między innymi brali udział w ewakuacji rodzin z budynków przylegających do miejsca, w którym doszło do katastrofy. Wszystkie te osoby zostały następnie przetransportowane do pobliskiego schroniska, gdzie udzielono im dalszego wsparcia. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało natomiast łącznie dziesięć osób, w tym pięcioro dzieci. Mieszkańcy zniszczonej kamienicy trafili do różnych szpitali z obrażeniami na szczęście nie zagrażającymi ich życiu.


Pracę policjantów koordynował osobiście Z-ca Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu insp. Piotr Leciejewski. Działaniami funkcjonariuszy na miejscu zdarzenia dowodził Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Lwówku Śląskim mł.insp. Tomasz Szczurowski. Powołany został sztab kryzysowy, na którym w spotkaniu udział wziął m.in. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przedstawiciele władz samorządowych oraz wszystkich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.

W akcji oprócz strażaków, lekarzy i ratowników, udział brało około 40 dolnośląskich policjantów. Wśród nich byli funkcjonariusze pionów prewencji, ruchu drogowego, wydziału kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego, technicy kryminalistyki i dzielnicowi. Lwóweckich funkcjonariuszy wsparli także policjanci z wrocławskiego oddziału prewencji. Policjanci na bieżąco zabezpieczali miejsce zdarzenia, by nie doszło do zagrożenia dla postronnych osób, realizowali działania na rzecz usprawnienia dojazdu w rejon zdarzenia służb ratunkowych, a także współdziałali z innymi służbami w prowadzeniu czynności ratowniczych.


Od rozpoczęcia akcji policjanci nieprzerwanie zabezpieczają teren katastrofy i jego okolice, mając na względzie bezpieczeństwo mienia pozostawionego w swoich mieszkaniach przez osoby ewakuowane, a także dbając, by nie doszło do zagrożenia życia i zdrowia osób postronnych. Działania lwóweckich funkcjonariuszy prowadzone są na obecnym etapie dwutorowo. Policjanci bowiem wyjaśniają także przyczyny eksplozji, zbierając materiały i przeprowadzając czynności procesowe ukierunkowane na ustalenie wszystkich okoliczności tego zdarzenia.

(KWP we Wrocławiu / kp)


Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.







Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *