Zatrważający stan techniczny autobusu

Autobus pełen poważnych usterek wycofał z ruchu patrol małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Oprócz tego kierowca niesprawnego pojazdu wielokrotnie jeździł bez wymaganej przerwy.

Autobus kursujący na linii regularnej między Krakowem a Jordanowem został zatrzymany na terenie powiatu suskiego podczas akcji wzmożonych kontroli pojazdów wykonujących przewóz osób.W autobusie inspektorzy stwierdzili aż osiem poważnych usterek stanu technicznego, które miały bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo ruchu, a także środowisko. W pojeździe nie działał hamulec postojowy, a pedał hamulca roboczego dosłownie wpadał w podłogę (podczas wciskania opierał się o podłogę). Kontrolki na desce rozdzielczej wskazywały na usterkę układu hamulcowego oraz ABS i ASR. Natomiast przewody od czujników ABS tylnej osi zostały odłączone i zamocowane opaskami zaciskowymi na osi, aby nie zwisały i nie ocierały o drogę. Ponadto z tylnego mostu napędowego i okolic skrzyni biegów wyciekały płyny eksploatacyjne. Usterki ujawniono też wewnątrz przedziału pasażerskiego pojazdu –  tylny rząd siedzeń nie był właściwe przymocowany do nadwozia. Samochód miał również niesprawne oświetlenie i sygnał dźwiękowy.

Dodatkowo, w trakcie analizy czasu pracy kierowcy, załoga patrolu ITD stwierdziła wielokrotne naruszenia czasu jazdy i odpoczynku (jazda bez wymaganej przerwy).

Niesprawny pojazd został wycofany z ruchu i odjechał z miejsca kontroli na lawecie. Kierowcę ukarano mandatem. 12 tysięcy złotych kary grozi przewoźnikowi, wobec którego toczy się postępowanie administracyjne.

gitd.gov.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *