Wizyta Pary Prezydenckiej w Białym Domu

Para Prezydencka złożyła pierwszą od 8 lat oficjalną wizytę w Białym Domu w Waszyngtonie. Głównymi tematami rozmów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa były współpraca wojskowa, energetyczna i inwestycyjna. Prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali także polsko-amerykańską deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji. 
  • Narada polskiej delegacji przed rozmowami w Białym Domu

Spotkanie w Prezydentów Polski i USA poprzedziła narada Andrzeja Dudy z członkami polskiej delegacji oficjalnej, w tym z ministrami: obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz spraw zagranicznych Jackiem Czaputowiczem. Prezydentowi towarzyszyli Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski, ministrowie Adam Kwiatkowski oraz Wojciech Kolarski, a także Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

  • Powitanie w Białym Domu 

Wizyta w Białym Domu rozpoczęła się od powitania polskiego Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przez Prezydenta USA Donalda Trumpa z Małżonką Melanią Trump. 


  • Rozmowy Andrzej Duda – Donald Trump 
  • Stosunki pomiędzy naszymi krajami są znakomite i stały się jeszcze lepsze; mamy wspaniałe relacje handlowe, również w kwestii bezpieczeństwa – powiedział Prezydent USA na początku spotkania z Prezydentem Dudą. Jak dodał, to wielki zaszczyt, że polski Prezydent gości w Białym Domu.

  • Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że tu jesteśmy i dziękuję za pana wspaniałą, niezapomnianą przemowę w Warszawie, dziękuję w imieniu narodu polskiego, że mówił pan o Powstaniu Warszawskim  – mówił natomiast Andrzej Duda.

  • Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak ważne, jak dla Prezydenta Andrzeja Dudy – zapewniał też Donald Trump, podkreślając: Polska jest wspaniała i ważna dla mnie. Jest także ważna dla mojego narodu.

  • Sesja plenarna 

Następnie odbyły się obrady polskiej i amerykańskiej delegacji pod przewodnictwem obu Prezydentów. Ze strony amerykańskiej wzięli w nich udział m.in. wiceprezydent Mike Pence oraz sekretarza stanu Mike Pompeo. Poruszono tematy m.in.: współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, a także energetyki, wymiany handlowej, inwestycji, badań i innowacji.
  • Podpisanie deklaracji „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”

Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację dotyczącą współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności, energetyki oraz wymiany handlowej i inwestycji.

  • Wspólna konferencja Prezydentów Polski i USA

Mam nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski – mówił podczas wspólnej konferencji Prezydent Andrzej Duda, podkreślając, że cieszy się z obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz postanowień szczytu NATO w Warszawie.

Jak dodał, według Polski obecność amerykańskich wojsk gwarantuje bezpieczeństwo w tej części Europy. Przypomniał również zakupienie przez Polskę amerykańskiego systemu rakietowego Patriot.

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że Prezydent Donald Trump podejmie decyzję o skierowaniu kolejnych jednostek wojsk amerykańskich wraz z wyposażeniem do Polski. Podkreślił, że współpraca wojskowa USA z Polską – ze względu na strategiczne położenie Polski w Europie – jest ważna także dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *