Śmiertelny wypadek na autostradzie A1

Policjanci komisariatu autostradowego i śledczy z komendy w Tarnowskich Górach, pod nadzorem prokuratora, wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło dzisiaj około godziny 9.15 na autostradzie A1 w Ożarowicach. W wyniku tego zdarzenia śmierć na miejscu poniósł 46-letni mieszkaniec powiatu cieszyńskiego. Apelujemy o rozwagę
Dzisiaj około godziny 9.15 na 474 km autostrady A1 w miejscowości Ożarowice doszło do wypadku drogowego, w którym śmierć poniósł 46-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący renault 46-latek ustracił panowanie nad pojazdem, zjechał z drogi i uderzył w bariery energochłonne. Po wyjściu z pojazdu wjechał w niego kierowca peugeota. Policjanci pod nadzorem prokuratora prowadzą oględziny miejsca wypadku i sporządzają wymaganą dokumentację. Na czas trwania policyjnych czynności ruch odbywa się tylko jednym pasem. 

Apelujemy o ostrożność i rozsądek za kierownicą, a także dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze. Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego pozwoli bezpiecznie dojechać do celu. Pamiętajmy o podstawowych zasadach zachowania na autostradzie w razie awarii, kolizji czy wypadku. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że pojazdy na autostradzie mogą jechać z prędkością nawet 140 km/h co oznacza, że pokonują prawie 40 m na sekundę, a droga zatrzymania sprawnego auta jadącego z tą prędkością, przy dobrych warunkach wynosi ponad 150 m. Na mokrej nawierzchni droga ta może być nawet dwukrotnie dłuższa! 

Uczestnicząc z zdarzeniu drogowym na autostradzie w pierwszej kolejności zadbajmy o własne bezpieczeństwo. Jeśli jest taka możliwość, zjedźmy na pas awaryjny. Przepisy nakazują nam ponadto włączenie świateł awaryjnych (ewentualnie mijania- jeśli pojazd nie jest w nie wyposażony) oraz umieszczenie trójkąta odblaskowego (ostrzegawczego) w odległości 100 m za pojazdem, odpowiednio do miejsca jego unieruchomienia. Najlepiej zejść z drogi i na poboczu oczekiwać na pomoc. Nawet w bezpiecznym miejscu należy ograniczyć do niezbędnego minimum czynności przy unieruchomionym pojeździe, mając nałożoną kamizelkę odblaskową. 

slaska.policja.gov.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *