Policjanci już służą w Kostrzynie. Cel? Zapewnienie bezpieczeństwa wokół Pol’And’Rock [ZDJĘCIA, FILM]

Operacja Policyjna „Kostrzyn 2019” już rozpoczęta. Niemal 1600 policjantów zapewnia bezpieczeństwo uczestnikom Pol’And’Rock. Funkcjonariusze właściwie wszystkich policyjnych komórek od poniedziałku realizują już swoje zadania. Ich doświadczenie i wiedza połączona z dużym zaangażowaniem mają sprawić, że XXV edycja festiwalu zakończy się bezpiecznie.
Do oficjalnego rozpoczęcia jubileuszowej, XXV edycji festiwalu Pol’And’Rock jeszcze dwa dni. Ale policyjna operacja trwa już kilkadziesiąt godzin. Wszystkie siły skierowane do Kostrzyna mają jeden cel – zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim tym, którzy zdecydują się odwiedzić to miejsce. Ruch z godziny na godzinę gęstnieje, więc koncentracja i zaangażowanie jest tu niezbędne. To wszystko oczywiście poprzedzone wcześniejszym rozpoznaniem, aby już teraz komunikaty płynące z serca policyjnej operacji – sztabu, były czytelne i zrozumiane dla wszystkich policjantów. A tych jest 1588. Ponad połowę stanowią funkcjonariusze z województwa lubuskiego, 773 to koledzy i koleżanki z różnych części kraju. Wspomagają nas policjanci z oddziałów prewencji z Lublina, Krakowa, Katowic, Kielc, Olsztyna, Poznania, Radomia i Wrocławia.
200 kolejnych to policjanci ruchu drogowego. Bez ich ciężkiej służby, ruch w przygranicznym Kostrzynie w czasie festiwalu nie byłby możliwy. Są z nami służby kryminalne, bez których obsługę wielu zdarzeń ciężko sobie wyobrazić. Są także policyjni kontrterroryści, którzy mają posterunki stałe, chociażby przy betonowych szykanach na tzw. checkpointach, a za kilka dni będą sprawdzać sceny pod kątem pirotechnicznym. W większości pozostają jednak w obwodzie. Są z nami właściwie funkcjonariusze z każdej policyjnej komórki, których doświadczenie i wiedza jest przy tak ogromnej imprezie masowej nie do przecenienia. Wszyscy stanowimy jeden organizm, który funkcjonuje bez zarzutu. Spoiwem łączącym jest sztab dowódcy operacji skąd płyną wszystkie komunikaty do policjantów biorących udział w zabezpieczeniu. Całodobowe, niestrudzone działania policjantów są doceniane przez miłośników festiwalu. Oni mają być i czuć się bezpiecznie, a policjanci to bezpieczeństwo zapewniają. Ale przed nami dużo pracy. Co chwilę z dróg dojazdowych prowadzących do przygranicznego Kostrzyna przybywają kolejne auta, a pociągi specjalne z dużą częstotliwością kończą swój bieg właśnie w tym miejscu, mając na pokładzie setki miłośników festiwalu. Zatem wszystkie ręce na pokład.
Do dyspozycji policjantów będą dwa śmigłowce – Black Hawk oraz Bell, które pomogą w monitorowaniu aktualnej sytuacji z lotu ptaka.

Opracował: nadkom. Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

video: podkom. Maciej Kimet
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *