Pierwsze kontrole autobusów szkolnych

Inspektorzy ITD wydali zakaz dalszej jazdy autobusu, z powodu zagrożenia bezpieczeństwa podróżujących nim dzieci i młodzieży szkolnej. Przewoźnik został zobligowany do zapewnienia sprawnego pojazdu zastępczego. W całym kraju trwa akcja „Bezpieczna droga do szkoły”.3 września rano inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie przeprowadzili kontrolę autokaru, przewożącego uczniów szkoły w Trzebieży na wypoczynek do Karpacza. Ocena stanu technicznego pojazdu była negatywna, stwierdzona została poważna usterka układu hamulcowego. Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów, kontrolowany autokar nie mógł odjechać z miejsca kontroli. Przedsiębiorca otrzymał informację o konieczności zapewnienia podróżującym sprawnego autobusu. Kierowca otrzymał od inspektorów mandat karny. Uczestnicy wycieczki oczekiwali na pojazd zastępczy w budynku Szkoły Podstawowej w Trzebieży.

Inspektorzy skontrolowali również autobus, realizujący na co dzień przewóz dzieci i młodzieży do Szkoły Podstawowej w Trzebieży. W wyniku kontroli stwierdzili nieszczelność układu hamulcowego i niesprawne oświetlenie. Z powodu stwierdzonych nieprawidłowości zatrzymano dowód rejestracyjny pojazdu oraz zakazano dalszego przewozu drogowego dzieci. Ponadto kierowca nie posiadał zezwolenia, wymaganego w przypadku przewozu dzieci do szkoły. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające, zagrożone karą administracyjną.

Inspektorzy w województwie łódzkim przeprowadzili kontrole pod szkołami w Krośniewicach, Słowiku i Osjakowie. Łącznie skontrolowali pięć autobusów szkolnych i w żadnym z nich nie stwierdzili naruszeń. Kontrole autobusów szkolnych będą systematycznie przeprowadzane w celu zapewnienia bezpiecznego dojazdu uczniom do szkół.

gitd.gov.plOne thought on “Pierwsze kontrole autobusów szkolnych

  • 11 października, 2019 at 9:08 am
    Permalink

    Opowieść z (nie tak bardzo) dawnych czasów: zima, jedziemy w góry. Rodzice wezwali na kontrolę autokaru policję. Ta orzekła, że ogumienie jest w stanie krytycznym. Nie wiem jak, ale ustalono, że ma być wymienione niezwłocznie po dotarciu do celu. Ok. jedziemy. Czas na powrót, tym samym autokarem. W połowie trasy huk, szarpnięcie. Pękła opona, cudem nie spadliśmy do rowu. Co się okazało? Opony nie zostały wymienione… Przestrzegam, żadnej taryfy ulgowej!

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *