Nowe pojazdy hybrydowe dla Straży Granicznej

Straż Graniczna pozyskała osiem nowych samochodów hybrydowych, przystosowanych do poruszania się poza drogami utwardzonymi. Zakup dofinansowany został przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.W ramach projektu zakupiono sześć samochodów marki Toyota Auris oraz dwa samochody Toyota RAV4 z napędem 4×4, umożliwiającym wykorzystanie pojazdów do realizacji zadań poza drogami utwardzonymi.

Wprowadzone do eksploatacji samochody hybrydowe wykorzystują technologie zwiększające wydajność energetyczną, takie jak ładowanie baterii poprzez odzyskiwanie energii z hamowania, zamiast marnować ją na bezproduktywną energię cieplną wytwarzaną przez tarcie hamulców.

Emisja spalin jest zmniejszana także przez wyłączanie silnika spalinowego na postoju i włączanie go, gdy jest potrzebny. Dodatkowo współpraca z silnikiem elektrycznym umożliwia utrzymywanie silnika spalinowego w stanie optymalnej wydajności.
Zakup pozwoli na zintensyfikowanie prowadzonych przez Straż Graniczną patroli w miejscach zagrożonych występowaniem smogu oraz na terenach posiadających szczególną wartość przyrodniczą i krajobrazową. Nowe pojazdy będą wykorzystywane przede wszystkim na terenie Aglomeracji: Warszawskiej, Krakowskiej, Śląskiej, Trójmiasta oraz w rejonach przygranicznych – powiat tatrzański w tym obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego, powiat hajnowski w tym obszar Białowieskiego Parku Narodowego, powiat augustowski, w tym teren objęty programem Natura 2000.

zdj. KGSG


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *