Nieprawidłowy transport zwierząt

Nieodgrodzone od siebie dorosłe krowy przewożono razem z cielętami jedną ciężarówką. Obecny na miejscu kontroli ITD lekarz weterynarii stwierdził też niezadowalający stan zdrowotny zwierząt. Transport wstrzymano do czasu przeładowania części zwierząt na inny pojazd.

Ciężarówka należąca do przewoźnika z województwa świętokrzyskiego została zatrzymana do kontroli przez patrol łódzkiej ITD w miejscowości Strzyboga koło Skierniewic. Uczestniczył w niej też lekarz Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.Za kierownicą pojazdu przewożącego zwierzęta siedział szef firmy wykonującej transport. Mężczyzna kilkukrotnie zmieniał zdanie na temat pochodzenia zwierząt i docelowego miejsca ich przewozu. Ostatecznie ustalono, że jechały z miejscowości Lelkowo w okolice Bodzentyna.

W przestrzeni ładunkowej ciężarówki przewożono nieodgrodzone od siebie dorosłe krowy i cielęta. Taki sposób przewozu zwierząt jest prawnie niedozwolony. Oprócz tego stan niektórych krów wskazywał, że mogą być chore. Potwierdził to będący na miejscu kontroli lekarz weterynarii. Ciężarówka ze zwierzętami została przeparkowana w celu przeładowania części zwierząt. Obecny przy tej czynności lekarz zakwalifikował niektóre z nich do natychmiastowego uboju.

Podczas kontroli czasu pracy kierowcy również stwierdzono nieprawidłowości. Teraz wobec przewoźnika toczy się postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych za ujawnione naruszenia w transporcie zwierząt. Odrębne czynności w tej sprawie prowadzi też Powiatowy Lekarz Weterynarii.

gitd.gov.pl


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *