Ambasador USA w Polsce: Chiny utajniały informacje o COVID-19

Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19 – oceniła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która w poniedziałek dla portalu Onet skomentowała reakcję Chin na epidemię koronawirusa.„Władze ChRL uczyniły wszystko, co w ich mocy, aby zataić wszelkie informacje o rozprzestrzenianiu się COVID-19, nawet wówczas, gdy chińscy lekarze w bohaterski sposób starali się ratować życie dziesiątkom, setkom, a następnie tysiącom chorych” – napisała dla Onetu Georgette Mosbacher. Przypomniała etapy rozprzestrzeniania się koronawirusa od wybuchu epidemii, do którego doszło w grudniu ub.r. w mieście Wuhan w prowincji Hubei.

„Lekarze, którzy znaleźli się na pierwszej linii frontu, gorączkowo próbowali leczyć pierwszych pacjentów, informując jednocześnie władze prowincji i przedstawicieli rządu ChRL o pojawieniu się nowego wirusa o +charakterystyce przypominającej wirus SARS+. Na Chinach spoczywała szczególna odpowiedzialność, by zachować pełną transparentność w sprawie tego, co wiedzieli eksperci w tym kraju” – podkreśliła amerykańska ambasador.

„Jednak już na początku stycznia chińskie władze nakazały zniszczenie próbek wirusa” – stwierdziła. Jak dodała, władze chińskie aktywnie cenzurowały i karały „tych odważnych Chińczyków, którzy próbowali powiedzieć prawdę”.

„W miarę gdy mijały cenne tygodnie, a powaga sytuacji stawała się oczywista, przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej czynili szeroko zakrojone przygotowania w celu ochrony własnej ludności, a równocześnie jedynie wybiórczo dzielili się informacjami, takimi jak genetyczna sekwencja wirusa. Jednocześnie stosowali obstrukcję wobec międzynarodowych organów ochrony zdrowia, które oferowały pomoc, zwracały się o dostęp i zabiegały o uzyskanie dalszych informacji. Gdyby te same władze postąpiły właściwie i na czas zaalarmowały o tej chorobie, Chiny – a także cała reszta świata, w tym Polska – mogłyby uniknąć jej negatywnego wpływu na naszą ludność. Chińczycy wiedzą, że winę za tę pandemię ponosi ich rząd” – dodała Mosbacher.Podała też, że rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej wysunął – jak napisała – „fałszywe oskarżenia wobec Stanów Zjednoczonych w kontekście wirusa SARS-CoV-2”.

Ambasador USA w Polsce zaapelowała, żeby zdwoić wysiłki „na rzecz współpracy i szybkiego oraz transparentnego dzielenia się prawdziwymi informacjami o chorobie wywoływanej przez tego wirusa”. Zwróciła uwagę, że w Polsce rząd USA niesie pomoc obywatelom amerykańskim w powrocie do domu, a ambasada i konsulat USA w Polsce pracują nad usprawnieniem pilnych podróży dzieci, które wymagają ratującej życie opieki medycznej w Stanach Zjednoczonych.

Przypomniała też, że Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków współpracuje z Europejską Agencją Leków w celu usprawnienia procedur regulacyjnych dotyczących wytworzenia szczepionki oraz że USA są światowym liderem w zakresie pomocy w dziedzinie zdrowia publicznego.

„Nie miejmy żadnych wątpliwości: bohaterami tej historii są lekarze i pielęgniarki – wielu spośród których przebywa w Chinach – którzy ryzykują życie, aby powstrzymać tę straszliwą chorobę i ostrzec świat przed wiążącymi się z nią zagrożeniami. Konieczna jest swobodna cyrkulacja rzetelnych informacji – zwłaszcza w trakcie kryzysów. Obowiązkiem rządu jest ratowanie życia, a nie ratowanie twarzy” – podsumowała Mosbacher. (PAP)

nno/ par/One thought on “Ambasador USA w Polsce: Chiny utajniały informacje o COVID-19

 • 23 marca, 2020 at 11:52 pm
  Permalink

  prawda jest inna troche to usa za tym stoja bo DARPA 6 miesiecy wczesniej skupowala wszystkie leki z calego swiata + ich nowy projekt imgur com/IxBXP3H oraz plan zarabiania kasy ktora stracili Możliwe, że Chiny posłużyły jako narzędzie. Walka firm farmaceutycznych.
  Zarówno szczepionki DNA, jak i mRNA wymagają wprowadzenia obcego i zmodyfikowanego materiału genetycznego do komórek danej osoby, a wcześniejsze badania wykazały, że takie szczepionki „mają znaczną nieprzewidywalność i szereg nieodłącznych szkodliwych potencjalnych zagrożeń” oraz że „nie ma wystarczającej wiedzy, aby zdefiniować prawdopodobieństwo niezamierzonych zdarzeń lub konsekwencji modyfikacji genetycznych. ” Niemniej jednak klimat strachu wokół wybuchu koronawirusa może wystarczyć dla sektora publicznego i prywatnego do opracowania i rozpowszechnienia takich kontrowersyjnych metod leczenia ze względu na obawy o potencjał epidemiczny obecnego wybuchu.
  Obce DNA w szczepionkach.
  https://news.yahoo.com/darpa-developing-human-bio-factories-brew-lifesaving-vaccines-120915583.html

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *