Akcja gaszenia pożaru na polsko-białoruskiej granicy

Wczoraj funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży zapobiegli rozprzestrzenieniu się pożaru przy polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej. W działaniach uczestniczyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej, Ochotniczej i Wojskowej Straży Pożarnej oraz żołnierze. Obecnie prawie we wszystkich lasach na terenie kraju obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.Około godz. 22.00  dyżurny Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymał informację od białoruskich Służb Granicznych o możliwym pożarze w Puszczy Białowieskiej po stronie polskiej, w odległości około 50 m od granicy państwa. We wskazane miejsce natychmiast ruszył patrol z Placówki SG w Białowieży. Na miejscu okazało się, że płoną suche trzciny i trawa. Funkcjonariusze powiadomili Straż Pożarną i przystąpili do działań. Ogień gaszono po obu stronach granicy państwowej. Wodę do akcji gaśniczej pobierano z rzeki Narewka. O północy pożar udało się ugasić. W sumie spaliło się około 0,8 ha bagiennej łąki i suchych szuwarów po stronie polskiej, a także niewielka część, bo tylko 10 m2 po stronie białoruskiej.

W akcji gaśniczej brali udział funkcjonariusze z Placówki SG w Białowieży, 4 zastępy Straży Pożarnej: dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Białowieży, jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej z Hajnówki oraz Wojskowej Straży Pożarnej z Nieznanego Boru. Dodatkowo do pomocy w gaszeniu pożaru skierowano kilku żołnierzy  oddelegowanych do współdziałania ze Strażą Graniczną.

Niemal we wszystkich lasach na terenie kraju obowiązuje 3. stopień zagrożenia pożarowego. To najwyższy z możliwych poziom ostrzeżenia. Apelujemy o ostrożność podczas spacerów. 

transgraniczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *